  • Mfr # SB-5052-0190-25-24
  • Zoro # G115573731
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness Tolerance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-5052-0190-25-24
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 1/2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Brinell Hardness
60 HBW
Tolerance Rating
Tight
Rockwell Hardness
55 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 5052, H32, 24 in Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Yield Strength Not Rated, Tensile Strength Not Rated, 60 HBW Brinell Hardness, 55 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Standards Not Applicable