  • Mfr # SB-6061-0190-04-12
  • Zoro # G415574575
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0190-04-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Thickness
0.19 in
Length Tolerance
Overall Width
4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
17 %
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
System of Measurement
Inch
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Grade
6061
Tolerance Rating
Tight
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number