  • Mfr # SB-6061-0250-00-12
  • Zoro # G115574844
/ea
Key Features
Thickness
0.25 in
Yield Strength
40 ksi
Width Tolerance
+/-0.002 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0250-00-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Width
1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Thickness Tolerance
Temper
T651
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
95 HBW
System of Measurement
Inch
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Material Grade
6061
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Heat Treatable
Heat Treatable
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number