  • Mfr # SB-6061-0375-06-24
  • Zoro # G015573527
Thickness
0.375 in
Tensile Strength
45 ksi
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0375-06-24
Thickness
0.375 in
Overall Width
6 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
95 HBW
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Rockwell Hardness
60 HRB
Tolerance Rating
Tight
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number