  • Mfr # SB-6061-0500-01-12
  • Zoro # G515573652
Thickness
0.5 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0500-01-12
Thickness
0.5 in
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Straightness Tolerance
Not Rated
Brinell Hardness
95 HBW
Heat Treatable
Tolerance Rating
Tight
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number