  • Mfr # SB-6061-0625-00-12
  • Zoro # G215573976
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0625-00-12
Thickness
0.625 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1/2 in
T651
Straightness Tolerance
Not Rated
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
95 HBW
Elongation
17 %
Tolerance Rating
Tight
System of Measurement
Inch
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
60 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Tempered
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number