  • Mfr # SB-6061-0625-02-04
  • Zoro # G715573728
Thickness
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-0625-02-04
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
Overall Width
2 in
Overall Length
4 in
Aluminum
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Elongation
17 %
6061
Brinell Hardness
95 HBW
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Tight
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Fabrication
Hot Rolled
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 4 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number