  • Mfr # SB-6061-0625-36-36
  • Zoro # G915574198
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.625 in
Tensile Strength
45 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0625-36-36
Thickness
0.625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Tensile Strength
45 ksi
Yield Strength
40 ksi
Heat Treatment
Tempered
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 36 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch