  • Mfr # SB-6061-0875-00-12
  • Zoro # G715574145
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0875-00-12
Thickness
0.875 in
Length Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
1/2 in
6061
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
95 HBW
Tolerance Rating
Tight
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
60 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Elongation
17 %
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Hot Rolled
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number