  • Mfr # SB-6061-0875-02-06
  • Zoro # G115574127
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0875-02-06
Thickness
0.875 in
Overall Width
2 in
Overall Length
6 in
Inch
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Rockwell Hardness
60 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Fabrication
Hot Rolled
Elongation
17 %
Brinell Hardness
95 HBW
Material Certificate with Lot Number
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 6 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number