  • Mfr # SB-6061-0875-02-12
  • Zoro # G115574073
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Tensile Strength
45 ksi
Length Tolerance
+/-0.002 in
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0875-02-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
Thickness
0.875 in
Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Tensile Strength
45 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Temper
T651
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Tolerance Rating
Tight
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Rockwell Hardness
60 HRB
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 HBW
Fabrication
Hot Rolled
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number