  • Mfr # SB-6061-0875-12-12
  • Zoro # G515574468
Yield Strength
40 ksi
Thickness
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0875-12-12
Thickness
0.875 in
Length Tolerance
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
17 %
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.875 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch