  • Mfr # SB-6061-1000-36-36
  • Zoro # G515574536
/ea
See details
Yield Strength
40 ksi
Thickness
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-1000-36-36
Thickness
1 in
Width Tolerance
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Inch
Elongation
17 %
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 36 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch