  • Mfr # SB-6061-1250-02-12
  • Zoro # G515574727
/ea
Free Shipping & Returns
Thickness
1.25 in
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-6061-1250-02-12
Thickness
1.25 in
Overall Length
12 in
Overall Width
2 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Temper
T651
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
95 HBW
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Tight
Galvanized
Not Galvanized
Fabrication
Hot Rolled
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Straightness Tolerance
Not Rated
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number