  • Mfr # SB-6061-1250-03-03
  • Zoro # G015574562
/ea
Key Features
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Temper
T651
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Yield Strength
40 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-1250-03-03
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.25 in
Width Tolerance
Length Tolerance
Overall Length
3 in
Overall Width
3 in
Details
Item
Aluminum Precision Blank
Temper
T651
Thickness Tolerance
Yield Strength
40 ksi
Tensile Strength
45 ksi
Material
Aluminum
Brinell Hardness
95 HBW
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Tight
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Material Grade
6061
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
System of Measurement
Inch
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Hot Rolled
Heat Treatment
Tempered
Heat Treatable
Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Mechanical Finish
Precision Ground, Mill
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Precision Blank, Aluminum, 6061, T651, 3 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Mill, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, 95 HBW Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number