  • Mfr # SB-6061-1250-12-12
  • Zoro # G915574624
Thickness
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-6061-1250-12-12
Thickness
1.25 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
6061
Shape
Plate
Elongation
17 %
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 1.25 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch