  • Mfr # SB-7075-0625-12-18
  • Zoro # G216214540
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Plate
Heat Treatable
Heat Treatable
Overall Length
18 in
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tensile Strength
73 ksi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-7075-0625-12-18
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
18 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Overall Width
12 in
Thickness
0.625 in
Details
Shape
Plate
Includes Material Certificate
Tensile Strength
73 ksi
Thickness Tolerance
Yield Strength
63 ksi
Material Grade
7075
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Elongation
11 %
Material
Aluminum
Heat Treatment
Tempered
Temper
T651
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Item
Aluminum Precision Blank
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 7075, Temper T651, Overall Length 18 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.625 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 63 ksi, Tensile Strength 73 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch