  • Mfr # UB-6061-0875-12-18
  • Zoro # G616214553
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Elongation
17 %
Shape
Plate
Thickness
0.875 in
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
UB-6061-0875-12-18
Thickness
0.875 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
12 in
Overall Length
18 in
Details
Elongation
17 %
Shape
Plate
Temper
T651
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Overall Length 18 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 0.875 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 40 ksi, Tensile Strength 45 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch