  • Mfr # UB-7075-1000-12-12
  • Zoro # G716214842
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Overall Length
12 in
Material Grade
7075
Heat Treatable
Heat Treatable
Temper
T651
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UB-7075-1000-12-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
12 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Overall Width
12 in
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness
1 in
Details
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Material Grade
7075
Temper
T651
Yield Strength
63 ksi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Item
Aluminum Precision Blank
Material
Aluminum
Elongation
11 %
Heat Treatment
Tempered
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Tensile Strength
73 ksi
Description
Aluminum Precision Blank, Material Aluminum, Material Grade 7075, Temper T651, Overall Length 12 in, Length Tolerance +0.063 in/0 in, Overall Width 12 in, Width Tolerance +0.063 in/0 in, Thickness 1 in, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Yield Strength 63 ksi, Tensile Strength 73 ksi, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number, Shape Plate, System of Measurement Inch