  • Mfr # UB-SA36-0313-24-36
  • Zoro # G315549390
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
0.313 in
Material
Carbon Steel
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Yield Strength
Not Rated
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UB-SA36-0313-24-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.313 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Material
Carbon Steel
Yield Strength
Not Rated
Item
Carbon Steel Precision Blank
Tensile Strength
Thickness Tolerance
Machinability
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
67 HRB
Galvanized
Not Galvanized
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
133 HBW
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
System of Measurement
Inch
Shape
Plate
Material Grade
A36
Fabrication
Hot Rolled
Description
Carbon Steel Precision Blank, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatment No Heat Treatment, Overall Length 36 in, Overall Width 24 in, Thickness 0.313 in, Thickness Tolerance Not Rated, Yield Strength Not Rated, Fabrication Hot Rolled, Machinability Not Rated, Rockwell Hardness 67 HRB, Tensile Strength Not Rated, Length Tolerance +0.125 in/0 in, Width Tolerance +0.125 in/0 in, Standards Not Applicable, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number