  • Mfr # BULK-RR-P80-115
  • Zoro # G402587182
Color
Amber
Density
1.23 g/cc
Tensile Strength
5,600 psi
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Durometer
80A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RR-P80-115
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Diameter
1/2 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Overall Length
24 in
Color
Amber
Density
1.23 g/cc
Tensile Strength
5,600 psi
Durometer
80A
Tear Strength
65 N/mm
Water Resistance
200 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Chemical Resistance
Compression Set
25 %
Elongation
460 %