  • Mfr # BULK-RR-P40-67
  • Zoro # G402587359
Tensile Strength
2,100 psi
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
0 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RR-P40-67
Diameter
1/2 in
Diameter Tolerance
+0.020 in/-0.010 in
Overall Length
6 in
Overall Length Tolerance
+0.250 in/-0.000 in
Tensile Strength
2,100 psi
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
0 Degrees F
Grade
Standard
Clarity
Opaque
Compression Set
5 %
Item
Polyurethane Rod
Oil Resistance
Fair
Color
Black
Shape
Rod
Chemical Resistance
Fair
Density
1.2 g/cc
Water Resistance
Tear Strength
21 N/mm
Weather Resistance
Elongation
600 %
Durometer
40A