  • Mfr # M39090.100.0024
  • Zoro # G0205646
Pin Diameter
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.100.0024
Pin Diameter
11 mm
Nominal Diameter
10 mm
Shank Length
25 mm
Overall Length
24mm
Thread Size
M6
Description
Dowel Pin,Steel,10mm dia,24mm L,PK25, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 10 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 24 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 10 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 25