  • Mfr # M39090.160.0070
  • Zoro # G0409370
Pin Diameter
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39090.160.0070
Pin Diameter
17 mm
Nominal Diameter
16 mm
Shank Length
71 mm
Overall Length
70mm
Description
Dowel Pin,Steel,16mm dia,70mm L,PK5, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 16 mm, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 70 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 5