  • Mfr # M39090.060.0024
  • Zoro # G0205716
Pin Diameter
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39090.060.0024
Pin Diameter
7 mm
Nominal Diameter
6 mm
Shank Length
25 mm
Overall Length
24mm
Description
Dowel Pin,Steel,6mm dia,24mm L,PK50, Pin Type Pull Out, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 6 mm, Thread Size M4, Rockwell Hardness C60, Product Type Dowel Pin, Shank Length 24 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 6 mm, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Thread Type Metric, Dimensional Standards DIN 7979D, Package Quantity 50