  • Mfr # CFH2-2520-145T-10
  • Zoro # G2804420
CAD Available
Key Features
CAD Drawing
Drill Bit Size
19/64"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CFH2-2520-145T-10
Thread Size
1/4"-20
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.452 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.406 in
Head Height
0.043 in
Hole Size
0.297 in
Installed Length
1/4 in
Maximum Material Thickness
0.145 in
Body Length
Minimum Material Thickness
0.085 in
Maximum Hole Diameter
0.297 in
Flange Thickness
0.043 in
Details
CAD Available
Yes
Grip Range
0.085 in to 0.145 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 33/64 in, Installed Length 1/4 in, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.452 in, Flange Thickness 0.043 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.297 in, Minimum Material Thickness 0.085 in, Maximum Material Thickness 0.145 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex