  • Mfr # CFH2-2520-085T-25
  • Zoro # G2804439
Drill Bit Size
19/64"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CFH2-2520-085T-25
Thread Size
1/4"-20
Drill Bit Size
Flange Diameter
0.452 in
Insert Diameter
0.296 in
Overall Length
0.406 in
Head Height
0.043 in
Hole Size
0.297 in
Installed Length
1/4 in
Maximum Hole Diameter
0.297 in
Body Length
Maximum Material Thickness
0.085 in
Minimum Material Thickness
0.02 in
Flange Thickness
0.043 in
Grip Range
0.020 in to 0.085 in
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 19/64 in, Overall Length 29/64 in, Installed Length 1/4 in, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.452 in, Flange Thickness 0.043 in, Material Steel, Material Grade/Class 1008/1010, Finish Zinc Yellow, Body Texture Smooth, Compatible Material Metal, Drill Bit Size 19/64 in, Maximum Hole Diameter 0.297 in, Minimum Material Thickness 0.02 in, Maximum Material Thickness 0.085 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Type Hex