  • Mfr # U69155.031.0165
  • Zoro # G1650004
Key Features
Flange Style
Flush
Thread Size
5/16"-18
Drill Bit Size
1/2"
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U69155.031.0165
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
5/16"-18
Drill Bit Size
1/2"
Flange Diameter
0.56 in
Insert Diameter
0.499 in
Overall Length
0.67 in
Head Height
0.022 in
Hole Size
1/2 in
Maximum Hole Diameter
0.5 in
Flange Thickness
0.022 in
Maximum Material Thickness
0.165 in
Minimum Material Thickness
0.03 in
Body Length
Details
Item
Rivet Nut
Flange Style
Flush
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Grip Range
0.030 in to 0.165 in
System of Measurement
Inch
End Type
Open
Application
Thread Type
Coarse
Compatible Material
Fiberglass, Metal, Plastic
Insert Nut Type
Rivet Nut
Pack Size
Small Pack
Description
Rivet Nut, System of Measurement Inch, Insert Diameter 1/2 in, Overall Length 43/64 in, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Type Coarse, Flange Diameter 0.5625 in, Flange Thickness 0.022 in, Material Steel, Finish Zinc-Plated, Compatible Material Fiberglass, Metal, Plastic, Drill Bit Size 1/2 in, Maximum Hole Diameter 0.5 in, Minimum Material Thickness 0.03 in, Maximum Material Thickness 0.165 in, Insert Nut Type Rivet Nut, Body Length 43/64 in, End Type Open, Flange Style Flush, Package Quantity 25