  • Mfr # ROD-316-3.75X18
  • Zoro # G011242793
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ROD-316-3.75X18
Outside Diameter
3 3/4 in
Overall Length
18 in
Outside Diameter Tolerance
+0.015 in/0 in
Tensile Strength
75,000 psi
Material Grade
316
Yield Strength
30,000 psi
Description
Stainless Steel Rod, Stainless Steel, 316, Rod, Outside Diameter 3 3/4 in, Outside Diameter Tolerance +0.015 in/0 in, 18 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 75,000 psi, 215 BHN Brinell Hardness, 96 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included