  • Mfr # 11R1.125-12
  • Zoro # G0803117
/ea
Key Features
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2011
Finish
Unpolished
Temper
T351
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
11R1.125-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Diameter
1 1/2 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter
1 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Rod
Type
General Purpose
Material
Aluminum
Alloy Type
2011
Finish
Unpolished
Temper
T351
Standards
AMS QQ-A-225/3
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
Typical Hardness
95
Heat Treatment
Tempered
Material Grade
Minimum Temperature
1,005 Degrees F
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Rod
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
55,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Application
Yield Strength
43,000 psi