  • Mfr # 11R1.25-12
  • Zoro # G1602991
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
11R1.25-12
Diameter
1 1/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter
1 1/4 in
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
1,190 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Yield Strength
43,000 psi
Material Grade
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
55,000 psi