  • Mfr # 11R1.25-36
  • Zoro # G1371797
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11R1.25-36
Diameter
1 1/4 in
Length
3 ft
Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Length Tolerance
+/-3 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.0025 in
Outside Diameter
1 1/4 in
Overall Length
36 in
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
1,005 Degrees F
Heat Treatment
Tempered
Tolerance Rating
Standard
Tensile Strength
55,000 psi
Application
Yield Strength
43,000 psi