  • Mfr # 11R1.75-12
  • Zoro # G2513375
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
11R1.75-12
Diameter
1 3/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.004 in
Length Tolerance
+/-1 in
Overall Length
12 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.004 in
Outside Diameter
1 3/4 in
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
Tensile Strength
55,000 psi
Yield Strength
43,000 psi