  • Mfr # 11R1.75-36
  • Zoro # G2174864
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
11R1.75-36
Diameter
1 3/4 in
Length
3 ft
Diameter Tolerance
+/-0.004 in
Length Tolerance
+/-3 in
Outside Diameter
1 3/4 in
Overall Length
36 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.004 in
Typical Yield Strength (PSI)
43,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
55,000 psi
Tensile Strength
55,000 psi
Heat Treatment
Tempered
Cold Rolled
Application
Tolerance Rating
Standard
Yield Strength
43,000 psi