  • Mfr # 24R2.25-12
  • Zoro # G0986212
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
24R2.25-12
Diameter
2 1/4 in
Length
1 ft
Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter
2 1/4 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Overall Length
12 in
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Brinell Hardness
120 BHN
Tensile Strength
68,000 psi
Yield Strength
47,000 psi