  • Mfr # 24R2.25-36
  • Zoro # G0803722
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
24R2.25-36
Diameter
2 1/4 in
Length
3 ft
Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Length Tolerance
+/-3 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.006 in
Outside Diameter
2 1/4 in
Overall Length
36 in
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
BHN
Mechanical Finish
Mill
Standard
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Brinell Hardness
82 BHN
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Fabrication
Cold Rolled
Yield Strength
47,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi