  • Mfr # 61R1.75-12
  • Zoro # G3268666
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61R1.75-12
Diameter
1 3/4 in
Length
1 ft
Length Tolerance
+/-1 in
Outside Diameter
1 3/4 in
Overall Length
12 in
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Mill
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Elongation
13 %