  • Mfr # 61R1.75-36
  • Zoro # G1384826
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61R1.75-36
Diameter
1 3/4 in
Length
3 ft
Length Tolerance
+/-3 in
Outside Diameter
1 3/4 in
Overall Length
36 in
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %