  • Mfr # 44R1.75-36
  • Zoro # G0390232
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A311 Class B
Length Tolerance
+/-3 in
Alloy Type
1144
Type
General Purpose
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
44R1.75-36
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Tolerance
+/-3 in
Diameter Tolerance
+0.000/-0.004 in
Diameter
1 3/4 in
Length
3 ft
Outside Diameter Tolerance
0 in/-0.003 in
Outside Diameter
1 3/4 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Carbon Steel Rod
Material
Carbon Steel
Standards
ASTM A108, ASTM A311 Class B
Alloy Type
1144
Type
General Purpose
Temper
Cold Finish
Typical Yield Strength (PSI)
95,500 psi
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
100,000 psi
Tensile Strength
115,000 psi
Machinability
83 %
Fabrication
Cold Rolled
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
253 BHN
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
25 HRC
Yield Strength
95,500 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Application
Tolerance Rating
Standard
Shape
Rod
Galvanized
Not Galvanized
Description
Carbon Steel Rod, Material Carbon Steel, Material Grade 1144, Overall Length 36 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 3/4 in, Outside Diameter Tolerance 0 in/-0.003 in, Yield Strength 95,500 psi, Fabrication Cold Rolled, Rockwell Hardness 25 HRC, Brinell Hardness 253 BHN, Tensile Strength 115,000 psi, Machinability 83 Percent, Length Tolerance +/-3 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number