  • Mfr # ZSHI-M08-M1000-104SU
  • Zoro # G512533642
Diameter
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSHI-M08-M1000-104SU
Diameter
8 mm
Overall Length
1,000 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Hole Depth
10 mm
Hole Size
M5x0.8
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Item
Single End Tapped Rotary Shaft
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
End Type
Tapped
Description
Single End Tapped Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 8 mm, Overall Length 1,000 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Tapped, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable