  • Mfr # ZSHDT-M08-M0300-104SU
  • Zoro # G112533868
/ea
Key Features
Diameter
8 mm
Material
1045 Carbon Steel
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
D-Profile Length
300 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHDT-M08-M0300-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
8 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
D-Profile Length
300 mm
Overall Length
300 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Hole Depth
8 mm
Hole Size
M4x0.7
Flat Width
4 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
Item
D-Profile Shaft with Tapped Hole
Standards
ASTM A108
End Type
D-Profile
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
System of Measurement
Metric
Number of Grooves
0
Finish
Polished
Description
D-Profile Shaft with Tapped Hole, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 8 mm, Overall Length 300 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type D-Profile, Finish Polished, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Length Not Applicable, Keyway Width Not Applicable, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable