  • Mfr # BULK-RS-P60-44
  • Zoro # G7276423
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-P60-44
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
High Strength
Color
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Material
Abrasion Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tear Strength
50 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Temperature
-20 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Compression Set
25 %
Texture
Smooth
Weather Resistance
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
3,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Sheet
Maximum Temperature
180 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth