  • Mfr # BULK-RS-P60-46
  • Zoro # G7276588
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-46
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Compression Set
25 %
Tensile Strength
3,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth