  • Mfr # BULK-RS-E60-932
  • Zoro # G7254615
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-932
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/2"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standard
Application
Weather Resistant
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Type
Commercial Grade
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Sheet
Water Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.5 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good