  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-9
  • Zoro # G2345585
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E50MIL-9
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/32"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 M4CA510, MIL-R-3065E
Grade
Military
Application
Weather Resistant
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
Military Specification
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Oil Resistance
Poor
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,600 psi