  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-12
  • Zoro # G0586616
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E50MIL-12
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Width
12"
Thickness
1/8"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Compression Set
30 %
Water Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,600 psi