  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-18
  • Zoro # G1734485
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E50MIL-18
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Width
36"
Length
36"
Thickness
1/8"
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Military Specification
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,600 psi