  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-9
  • Zoro # G1272223
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E85MIL-9
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Width
12"
Thickness
1/32"
Length
36"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
85A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-21252
Grade
Military
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Type
Military Specification
Color
Application
Weather Resistant
Shape
Sheet
Water Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Compression Set
28 %
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
2,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 85 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in