  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-20
  • Zoro # G0290157
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E85MIL-20
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
36"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Durometer
85A
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Compression Set
28 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
2,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 85 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in