  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-15
  • Zoro # G1921114
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E85MIL-15
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/32"
Length
36"
Width
36"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
85A
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-21252
Tensile Strength
2,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
28 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 85 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in